ويژه نامه اي به مناسبت
سالروز شهادت امام حسن عسكري (ع)

طلوع جاودان آفتاب ولايت در افق ابديت


يازدهمين ستاره سپهر هدايت و شاخه مبارك شجره طيبه با سركشيدن جام طهور شهادت و بدرود گفتن حيات ظاهري طلوعي ابدي در افق ابديت يافت و رداي ولايت و امامت بربالاي بلند فرزند وي "حجت" آخرين الهي درافكنده شد تا براي هميشه تاريخ حسرتي باشد بر دل و جان بيمار جباران و ظالمان.

شهادت حضرت امام حسن اگر چه داغي گران براي دوستداران فرزندان فاطمه است اما اين خستگي را با الهم عجل لوليك الفرج از جان به در كرده و چشم در لحظه‌هاي ناب با او بودن دوخته‌اند.

از شب‌ جمعه‌ نيمه‌ شعبان‌ سال‌ 255، هنگام‌ ولادت‌ حضرت‌ مهدي‌ (عج‌) تا سحر جمعه‌ هشتم‌ربيع‌ الاول‌ سال‌ 260، هنگام‌ شهادت‌ امام‌ حسن‌عسكري‌ (ع‌) به‌ مدت‌ پنج‌ سال‌ در سامرا حضرت‌مهدي‌ (ع‌) با پدر بزرگوارشان‌ زندگي‌ كردند اين‌در حالي‌ بود كه‌ جدشان‌ امام‌ هادي‌ (ع‌) در سال‌254 هجري‌ به‌ شهادت‌ رسيده‌ بودند.

ازدواج‌مخفي‌ و طفل‌ پنهان‌ امام حسن‌ عسكري‌(ع‌) اين ‌پرسش‌ را براي‌ شيعيان‌ مطرح‌ ساخت‌ چه‌ كسي‌ بعد از امام‌ عسكري‌ جانشين‌ او و امام‌ شيعيان‌ خواهدبود. سال‌هاي‌ طفوليت‌ حضرت‌ مهدي‌ (ع‌) كه‌ باوجود پنهاني‌ ايشان‌ سپري‌ مي‌شد با توطئه‌ دولت‌عباسي‌ و همكاري‌ خائنانه‌ جعفر كذاب‌، عموي‌ايشان‌ اين‌ ايهام‌ را براي‌ مردم‌ ايجاد كه‌ جعفركذاب‌ برادر امام‌ حسن‌ عسكري‌ امام‌ بعدي‌شيعيان‌ است‌، اما در منزل‌ امام‌ حسن‌ عسكري‌قضيه‌ بين‌ چند نفر از امام‌ و خانواده‌شان‌ واصحاب‌ خاص‌ طور ديگري‌ است‌.

معجزات‌اعجاب‌انگيز در منزل‌ امام‌ حسن‌ عسگري دلالت‌ بركرامات‌ طفل‌ خردسال‌ دارد. مليكه‌لحظه‌اي‌ چشم‌ از تنها فرزند خود كه‌ روز به‌ روززيباتر و با كرامت‌تر مي‌شود برنمي‌دارد فرزندي‌كه‌ براي‌ لحظاتي‌ غيب‌ مي‌شود و مادر نگران‌ نزد امام‌ مي‌آيد و از حال‌ پسرش‌ مي‌پرسد و پدرجواب‌ مي‌دهد نگران‌ نباش‌ او فقط از تو شيرمي‌خورد و نگهداري‌ و سرپرستي‌ اين‌ سال‌هاي‌ او با توست‌ و اين‌ كرامت‌ها از هبوط فرشتگان‌ و امر‌ الهي‌ است‌ كه‌ مستقيم‌ از عرش‌ الهي‌ درزمين‌ پياده‌ مي‌شود و پسر تو بر جهان‌ مستولي‌خواهد شد.

او جانشين‌ من‌ و آخرين‌ امام‌ معصوم‌ پيروان‌ خود است‌ و پنهان‌ خواهد ماند تا روزي‌كه‌ خداوند اراده‌ فرمايد و جهان‌ را به‌ اقتدار او به‌ عدالت‌ و آسايش‌ برساند اين‌ افتخارها و سيادت‌براي‌ مادر افتخار آفرين‌ بود، اما مهدي بسان‌موسي‌ ناشناس‌ ميان‌ مردم‌ در ميان‌ خانواده‌ خود سال‌هاي‌ طفوليت‌ را سپري‌ مي‌كرد. در منابع‌روائي‌ از رازهاي‌ بين‌ پدر و پسر اخباري‌ يافت‌نمي‌شود و تنها از رؤيت‌ بعضي‌ اصحاب‌ خاص‌ امام‌عسگري‌ خبر داده‌ شده‌ است‌.

باري حضرت عسگري دومين امام جوان پس از امام محمدتقي است كه در سن 29 سالگي شربت شهادت نوشيد اما با اين حال احاديث و روايات فراواني از وي باقي مانده كه به حيات معنوي مكتب اهل‌بيت جان تازه بخشيده و از مشكلات مسلمين فراوان گره گشايي كرده است.
به هر روي بر روان پاك آن پيشواي بزرگان عالم درود مي‌فرستيم، همو كه جاحظ اديب نامدار عرب كه دوست اهل بيت نبود درباره‌اش گفته بود كه حكيم‌ترين و خردمندترين مردم در سامراء نفس مي‌كشد، و با زمزمه دعاي فرج فرزند صالحش كه پيشواي صالحان است،مي‌گوييم السلام عليكم يا اهل بيت النبوه و موضع الرساله، لعن الله قاتليكم و ظالميكم يا آل الله.


 منبع : خبرگزاري فارس