سفره افطاري ايراني


سنت بر اين است كه روزه داران هر شام بر سر سفره افطار گرد هم آيند و پس از طلب قبولي روزه دعا كنند :

بسم الله ؛ اللهم لك صمنا و علي رزقك افطرنا فتقبله منا انك انت السميع العليم.

و سپس روزه خود را با روزي حلال و پاكيزه باز مي كنند و پسنديده است افطار با خرما يا آب گرم (يا چاي شيرين) يا رطب يا حلوا يا نبات و لبن باز شود.

بر سر سفره افطار ايراني انواع مخلفات مقوي و انرژي زا از جمله خرما با مغز گردو، حلوا، رنگينك، فرني، يخ در بهشت ، باميه، شله زرد، شير برنج، کاچي، زولبيا، مسقطي و انواع آش : آش رشته، آش شله قلمكار، آش جو وجود دارد.

اكنون شما را بر ضيافت افطاري ايراني دعوت مي كنيم:

 

آش رشته
مواد لازم:(براي چهار نفر)

رشته آشي 400 گرم
سبزي آش (تره ـ جعفري ـ اسفناج ـ شبت ـ گشنيز) 1 كيلو
نخود و لوبيا و عدس (مجموعاً به تساوي) 450 گرم
كشك 2 ليوان (نيم ليتر)
پياز سرخ كرده 4 قاشق سوپخوري
نمك و فلفل به مقدار كافي
نعناع خشك 4 قاشق سوپخوري
آرد دو قاشق
روغن به ميزان لازم
طرز تهيه:
حبوبات را كه قبلاً خيس كرده ايم با پياز سرخ كرده مي گذاريم كاملاً بپزد. سبزي را خرد مي كنيم و داخل حبوبات پخته شده مي ريزيم و مي گذاريم سبزي ها بپزند. سپس دو قاشق سوبخوري آرد را در كمي آب سرد حل مي كنيم و داخل آش مي ريزيم و مرتباً بهم مي زنيم. رشته را در آش مي ريزيم و مي گذاريم آهسته بپزد، ‌ولي رشته نبايد خرد شود. آنگاه آش را از روي حرارت بر مي داريم و با كشك مخلوط مي كنيم و روي آن را با كمي كشك ساده، پياز سرخ شده و نعناع داغ تزئين مي كنيم.

 

آش شله قلمكار
مواد لازم:(براي چهار نفر)

سبزي آش (تره ـ جعفري ـ اسفناج ـ شبت ـ گشنيز) 500 گرم
نخود و لوبيا و عدس (مجموعاً به تساوي) 450 گرم
برنج نصف پيمانه (100 گرم)
گوشت بدون استخوان 500 گرم
پياز سرخ كرده 5 قاشق سوپخوري
نمك و فلفل به مقدار كافي
زرد چوبه نصف قاشق چايخوري

طرز تهيه:
حبوبات را با گوشت و پياز سرخ كرده و زردچوبه مي گذاريم خوب بپزد. سپس گوشت را پس از پخت بيرون آورده كاملاً مي كوبيم تا له شود، مجدداً آن را به مايع اضافه مي كنيم. برنج را مي شوئيم و به آش اضافه كرده تا كاملاً بپزد، سبزيجات را خرد كرده داخل آش مي ريزيم و مرتب بهم مي زنيم تا آش كاملاً جا بيفتد، حرارت آش بايد ملايم باشد تا ته نگيرد.

 

رنگينگ
مواد لازم:(براي چهار نفر) :

آرد گندم 500 گرم
روغن 300 گرم
خاكه قند 125 گرم
خرماي سياه نرم 500 گرم
مغز گردو 125 گرم
دارچين كوبيده نرم 1 قاشق سوپخوري
هل كوبيده 1 قاشق مرباخوري
پسته چرخ كرده 1 قاشق سوپخوري

طرز تهيه:
روغن را در ظرفي ريخته، روي حرارت مي گذاريم تا داغ شود. آرد را داخل آن مي ريزيم، حرارت را ملايم مي كنيم. مرتب بهم مي زنيم تا آرد كاملاً سرخ شده و طلائي شود سپس آن را از روي حرارت بر مي داريم تا كمي سرد شود، آنگاه خاكه قند و دارچين و هل كوبيده را با آرد سرخ شده مخلوط مي نمائيم. هسته هاي خرما را مي گيريم و داخل هر يك خرما را يك تكه گردو مي گذاريم. نيمي از آرد سرخ شده را در ظرف مسطحي مي ريزيم و با پشت قاشق روي آن را صاف مي كنيم و خرماها را روي آن مي چينيم. با بقيه آرد سرخ شده روي خرماها را مي پوشانيم و باز با پشت قاشق روي آن را صاف مي كنيم و كمي خاكه قند و دارچين روي آن مي پاشيم و پسته چرخ كرده را نيز روي آن مي ريزيم. حال با كارد رنگينگ آماده شده را به شكل لوزي يا چهارگوش برش مي دهيم و در ظرف مي چينيم.

 

شله زرد
مواد لازم:(براي چهار نفر)

برنج 500 گرم
شكر 1 كيلو
روغن نصف پيمانه
زعفران سائيده نصف قاشق چايخوري
گلاب نصف پيمانه
خلال بادام 100 گرم
خلال پسته 50 گرم
دارچين يك قاشق سوپخوري
طرز تهيه:
برنج را چندين بار شسته تا آب آن كاملاً زلال شود. سپس آن را با 6 برابر آب روي حرارت قرار مي دهيم تا جوش بيايد. هر از چند گاه، كف برنج را مي گيريم. وقتي مغز برنج كاملاً نرم شد شكر را اضافه مي كنيم و مرتب آن را بهم مي زنيم تا شله زرد كاملاً جا بيفتد. زعفران را در كمي آب جوش حل كرده و به شله زرد اضافه مي كنيم. سپس روغن را داغ كرده و به آن اضافه مي كنيم، آنگاه كمي از بادام را كنار گذاشته و ما بقي بادام را همراه با گلاب داخل شله زرد مي ريزيم و كاملاً آن را بهم مي زنيم تا تمام مواد با هم مخلوط شوند، سپس در ظرف را مي گذاريم تا شله زرد آماده شده و جا بيفتد. در صورت استفاده از فر، آن را نيم ساعت در كف فر با حرارت ملايم قرار مي دهيم. پس از آماده شدن روي آن را با دارچين، خلال بادام و خلال پسته تزئين مي كنيم.

 

شيربرنج
مواد لازم:(براي چهار نفر)

برنج يك پيمانه (200 گرم)
شير دو ليتر
گلاب نصف پيمانه

طرز تهيه:
برنج را به دقت مي شوئيم و در آب به مدت دو ساعت خيس مي كنيم. سپس آن را با دو ليوان آب مي گذاريم بپزد تا نرم شود. آنگاه شير را اضافه كرده و حرارت را ملايم مي كنيم تا شير برنج آهسته بجوشد و كاملاً پخته و غليظ شود. گلاب را اضافه كرده و بعد از دو سه جوش آن را از روي حرارت بر مي داريم و با شكر يا شيره و يا انواع مربا مصرف مي كنيم.

 

فرني
مواد لازم:(براي چهار نفر)

شير نيم ليتر
آرد برنج 2 قاشق سوپخوري (50 گرم)
شكر 4 قاشق سوپخوري (100 گرم)
گلاب 2 قاشق سوپخوري

 
طرز تهيه:
آرد برنج را در شير حل مي كنيم و شكر و گلاب را اضافه مي نمائيم و مايه را روي حرارت ملايم قرار مي دهيم و مرتب بهم مي زنيم تا جوش آمده و كمي غليظ شود، سپس در ظرف كشيده و وقتي سرد شد صرف مي نمائيم.

 

باميه
مواد لازم:(براي چهار نفر)

آرد 125 گرم
روغن مايع 4 تا 5 قاشق سوپخوري
تخم مرغ 3 عدد
شكر 200 گرم
گلاب 3 قاشق سوپخوري
طرز تهيه:

روغن را به همراه يك ليوان آب و 1 تا 2 قاشق سوپخوري شكر روي حرارت قرار مي دهيم تا جوش بيايد. آرد را به مايه اضافه كرده و آهسته بهم مي زنيم تا آب كاملاً تبخير و مايه كاملاً سفت شود. ظرف را از روي حرارت بر مي داريم و به مايه پس از اينكه كمي سرد شد تخم مرغ ها را اضافه مي كنيم و مرتب بهم مي زنيم تا خمير كاملاً نرم و لطيف شود. سپس در تابه مقداري روغن مايع مي ريزيم و روي شعله گاز قرار مي دهيم تا داغ شود. آنگاه حرارت را ملايم كرده و مايه را با قيف مخصوص باميه در روغن مي ريزيم تا دو طرف آن كمي برشته شود.

شكر براي تهيه شربت باميه، شكر ـ گلاب و يك ليوان آب را با هم مخلوط كرده و روي حرارت قرار مي دهيم تا بجوش آيد و كاملاً غليظ شود. آنگاه آن را از روي حرارت برداشته و يك قاشق چايخوري آبليمو به آن اضافه مي كنيم. سپس باميه ها را به مدت 5 دقيقه در شربت قرار داده و بعد در ظرف مي چينيم.

 

 
يخ در بهشت
مواد لازم:(براي چهار نفر)

آرد برنج 100 گرم
نشاسته 150 گرم
شكر 500 گرم
گلاب نصف پيمانه
شير يك ليتر
آب يك ليتر
پسته چرخ كرده 50 گرم

طرز تهيه:
نشاسته را در 4 پيمانه آب سرد حل كرده و آرد برنج را نيز در شير حل مي كنيم، سپس هردو را با هم مخلوط كرده و روي حرارت ملايم قرار داده و مرتب بهم مي زنيم تا مايه جوش آيد و غليظ شود. سپس شكر و گلاب را به مايه اضافه مي كنيم. بايد مايه خيلي به آهستگي بجوشد و مرتب بهم زده شود تا ته نگيرد. وقتي مايه كاملاً غليظ شد، بطوريكه خط قاشق روي آن محو نشود، يخ در بهشت آماده است. پس از آماده شدن مايه را در ديس مستطيل گودي مي ريزيم و ظرف را تكان مي دهيم تا روي مايه خوب صاف شود. پس از اينكه كاملاً سرد شد آن را به صورت لوزي بريده و روي آن را با پسته چرخ كرده تزئين مي كنيم.

 

كاچي
مواد لازم:(براي چهار نفر)

آرد گندم 250 گرم
كره 500 گرم
شكر 500 گرم
زعفران يك مثقال
آب 500 ميلي ليتر
گلاب 60 ميلي ليتر

طرز تهيه:
شكر را با آب مي جوشانيم تا شكر آب شود و كاملاً حل گردد. سپس كره را در ظرفي قرار داده و روي حرارت مي گذاريم تا آب بشود، آنگاه آرد را اضافه كرده و بهم مي زنيم تا سرخ شود، حرارت را ملايم كرده و شربت آماده شده را همراه با زعفران و گلاب به آرد سرخ شده اضافه مي كنيم و مرتب بهم مي زنيم تا آرد كاملاً صاف شود. در صورتيكه مايع كمي غليظ شد مختصري آب جوش به آن اضافه مي كنيم.

 

زولبيا  
مواد لازم:(براي چهار نفر)

شكر 200 گرم
نشاسته 500 گرم
ماست 150 گرم
گلاب 2 تا 3 قاشق سوپخوري
روغن به ميزان لازم

طرز تهيه:
نشاسته را با آب و و 2 قاشق شكر مخلوط مي كنيم و سپس ماست را اضافه كرده و بهم مي زنيم تا مايه كاملاً صاف شود. روغن فراوان را داغ مي كنيم، مايه را در قيف مخصوص ريخته و در روغن به شكل زولبيا و يا مشبك مي ريزيم، حرارت را ملايم مي كنيم، يكطرف زولبياها كه برشته شد بر مي گردانيم تا طرف ديگر آن برشته شود.

براي تهيه شربت زولبيا، در ظرفي جداگانه شكر، گلاب و يك ليوان آب را با هم مخلوط كرده و روي حرارت قرار مي دهيم تا حدي كه بجوشد تا غليظ شود. شربت آماده شده را از روي حرارت برداشته تا خنك شود. سپس زولبياها را پس از سرخ شدن درون شربت مي اندازيم و پس از 5 دقيقه آنها را بر مي داريم و در ظرفي مي چينيم.

 

حلوا  
مواد لازم:(براي چهار نفر)

آرد گندم 250 گرم
شكر 200 گرم
روغن 200 گرم
زعفران نصف قاشق چايخوري
آب 2 ليوان
گلاب نصف ليوان
خلال بادام و پسته به ميزان لازم

طرز تهيه:
روغن را در ظرف ريخته، روي حرارت قرار مي دهيم تا داغ شود، سپس آرد را اضافه كرده و حرارت را ملايم مي كنيم و مرتب بهم مي زنيم تا آرد كاملاً سرخ شود و رنگ آن بر گردد و عطر آن بلند شود. سپس شكر را با آب مخلوط مي كنيم و مي جوشانيم تا شكر آب گردد، آنگاه گلاب و زعفران سائيده را در شربت ريخته و بهم مي زنيم تا كاملاً مخلوط شود. آرد را پس از سرخ شدن مي گذاريم كمي سرد شود، سپس شربت را به آن اضافه مي كنيم و خوب بهم مي زنيم، در صورتيكه مايه كمي شل بود 1 الي 2 دقيقه حلوا را روي حرارت قرار مي دهيم، آنگاه حلوا را در ديس مي كشيم و با خلال پسته و بادام روي آن را تزئين مي كنيم.

 

مسقطي  
مواد لازم:(براي چهار نفر)

نشاسته 100 گرم
شكر 200 گرم
روغن 50 گرم
گلاب 1 قاشق سوپخوري
آب 3 يا 4 ليوان
خلال بادام 50 گرم

طرز تهيه:
نشاسته را در آب ريخته، مخلوط كرده و روي حرارت ملايم قرار مي دهيم و مرتب بهم مي زنيم تا مايه جوش آيد و كمي غليظ شود. سپس شكر، گلاب و روغن را به مخلوط اضافه مي كنيم و مجدداً بهم مي زنيم تا تمام مواد مخلوط شوند. سپس مايه را در ظرف ريخته و مي گذاريم سرد شود. آنگاه آن را به شكل لوزي لوزي بريده و تزئين مي كنيم.

 


منبع: IRIB